Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Spadkobiercy legendy Cichociemnych
05.02.2016
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2016 został ustanowiony „Rokiem Cichociemnych”. Cichociemnymi...

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2016 został ustanowiony „Rokiem Cichociemnych”. Cichociemnymi nazywano żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych - spadochroniarzy desantowanych w okresie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii do okupowanej przez Trzecią Rzeszę Polski. Dziś ich tradycje kultywuje Jednostka Wojskowa GROM.
Ochotnicy chcący zdobyć status Cichociemnego przechodzili ostrą selekcję
i mordercze szkolenie w brytyjskich ośrodkach Special Operations utive. Byli przygotowywani do skoku i następnie działalności konspiracyjnej  w oddziałach ZWZ a później AK. Zrzuty miały miejsce od lutego 1941 do grudnia 1944 roku. W tym okresie przerzucono do Polski 316 żołnierzy, w tym jedną kobietę.

Cichociemni prowadzili w okupowanym kraju działalność dywersyjno-sabotażową. Byli przydzielani do „Wachlarza” oraz Kedywu. Pełnili funkcje organizatorów i inspektorów sieci wywiadu, pracowali w łączności radiowej oraz sztabach konspiracyjnych. Swoją służbę okupili wielką daniną krwi. 103 Cichociemnych poległo w czasie wojny, w tym 9 podczas lotu lub skoku, 84 zginęło w walce lub zostało zamordowanych przez gestapo, 10 zażyło truciznę po aresztowaniu, a na 9 wykonano po wojnie karę śmierci na podstawie wyroków stalinowskich sądów.

 
Obecnie tradycje legendarnych Cichociemnych dziedziczy Jednostka Wojskowa GROM. Nadanie Jednostce imienia „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej” miało miejsce w sierpniu  1995 roku. GROM z dumą kontynuuje
i pielęgnuje to chlubne dziedzictwo. Na terenie Jednostki znajduje się dziś Sala Tradycji poświęcona m.in. właśnie Cichociemnym. Wszyscy oni otrzymali status kombatantów tej elitarnej formacji Wojsk Specjalnych.
 
Żołnierze GROM od wielu lat troszczą się i otaczają opieką żyjących legendarnych skoczków.  W 1985 roku żyło ich jeszcze 77, dziś został już tylko jeden. To kapitan Aleksander Tarnawski pseudonim „Upłaz”, instruktor dywersji i sabotażu, ppor. 77 pułku piechoty AK w Obwodzie Nowogródzkim. Skończył w tym roku 95 lat. Wciąż sprawny i… gotowy do skoku !  7 września 2014 roku, po ponad 70 latach, kapitan Tarnawski wykonał skok spadochronowy w tandemie w asyście byłych i obecnych żołnierzy GROM , wziął także udział w ćwiczeniach prowadzonych na strzelnicy. Weteran odwiedza często Jednostkę oraz bierze udział w niemalże wszystkich ważnych uroczystościach. Jest też honorowym prezesem powstałej w 2013 r. Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, która kultywuje i pielęgnuje to niezwykłe dziedzictwo historyczne.
 
13 lutego br. Gmina Dębowiec organizuje uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych, w której udział wezmą m.in. przedstawiciele Wojsk Specjalnych oraz  rodziny legendarnych spadochroniarzy. W planie imprezy są m.in. skoki spadochronowe oraz inscenizacja przywitania Cichociemnych przez mieszkańców.

W ramach tegorocznych obchodów „Roku Cichociemnych” zaplanowano cykl imprez poświęconych tej formacji, wśród których znalazły się takie przedsięwzięcia jak: nadanie imienia „Cichociemnych” Szkole Gimnazjalnej w Szewnej - 15 lutego, uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej - 22 lutego, seminarium naukowe w Senacie RP - 13 maja, I Warszawski Bieg Cichociemnych - 14 maja. 


FOTOGALERIA
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych