Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Kolejny komandos JWK zdobywa Buzdygana
19.03.2016
Kolejny żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów został laureatem Buzdygana - dorocznej nagrody Polski Zbrojnej. W czasie uroczystej gali, która miała miejsce 18 marca br. to prestiżowe wyróżnienie trafiło do rąk komandosa o pseudonimie Gałus.

Taki pseudonim nosi komandos, który na co dzień służy w najstarszej jednostce Wojsk Specjalnych. Ma za sobą misje w  Macedonii, Iraku i dwukrotnie w Afganistanie. Jako operator zespołu bojowego wziął udział w 97 operacjach specjalnych najwyższego ryzyka. Jego osobowy profil cechuje determinacja, poświęcenie, wiedza, odwaga  i odpowiedzialność. Jako jeden z nielicznych  polskich żołnierzy ukończył w 2012 roku kurs walki i przetrwania w warunkach tropikalnych w Gujanie Francuskiej. W okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku, uczestniczył w elitarnym kursie SERE organizowanym w ośrodku Fairchild w USA. Ukończył go z wyróżnieniem, udowadniając po raz kolejny, iż  operatorzy polskich Wojsk Specjalnych należą do ścisłej światowej czołówki w zakresie wiedzy, umiejętności i sprawności. Widoczne w każdym działaniu „Gałusa” poświęcenie  i determinacja  pozytywnie mobilizują innych żołnierzy zespołu  i jednostki w której służy. W roku 2015 otrzymał zaszczytny tytuł Podoficera Roku Wojsk Specjalnych. Jest wysokiej klasy ekspertem od  szkolenia z zakresu przetrwania i bytowania, wspinaczki górskiej i desantowania ze śmigłowców. Organizowane przez niego szkolenia cechuje najwyższy poziom profesjonalizmu. Wiele czasu poświęca pogłębianiu wiedzy praktycznej i teoretycznej. Jego marzeniem  jest zorganizowanie w Polsce ośrodka SERE na wzór tych, w których sam odbywał szkolenie.
  
„Gałus” to nie pierwszy zdobywca Buzdygana wywodzący się z lublinieckiej Jednostki. W roku 2012 wyróżnienie to trafiło do oficera jednostki o pseudonimie „Biały”, w roku 2013 otrzymał Buzdygana ratownik medyczny ps. „Wiru” a rok później inny operator JWK o pseudonimie „Soyers”.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych