Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Specjalsi na Uniwersytecie Wrocławskim
07.04.2016
Żołnierze Komponentu Wojsk Specjalnych (KWS) aktywnie zaangażowali się w cykl seminariów naukowych pt.: BEZPIECZEŃSTWO A EDUKACJA zorganizowanych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zajęcia pozwoliły przybliżyć studentom tej uczelni specyfikę Wojsk Specjalnych i dostarczyły wielu ciekawych informacji na temat charakteru służby w ich szeregach. Ważnym aspektem było również przedstawienie organizacji, zadań,  etapów rekrutacji oraz specyfiki szkolenia poszczególnych jednostek Komponentu Wojsk Specjalnych.

    W ramach cyklu seminariów poświęconych specyfice rodzajów Sił Zbrojnych RP, na wrocławskiej uczelni zaprezentowali się komandosi z jednostek wojskowych: AGAT, GROM, FORMOZA, NIL oraz Jednostki Wojskowej Komandosów. Prelekcję poświęconą siłom specjalnym przeprowadzili również oficerowie z krakowskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS), któremu podlegają wszystkie jednostki tego najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Oprócz ciekawych prelekcji studenci mogli z bliska przyjrzeć się wybranym elementom wyposażenia żołnierzy Wojsk Specjalnych. W najbliższym czasie na podobnych zajęciach zaprezentują się jeszcze żołnierze 7 eskadry działań specjalnych, która co prawda znajduje się w strukturze Sił Powietrznych, ale w czasie realizacji operacji specjalnych podlega Dowództwu KWS.  

    Organizator cyklu seminariów - Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź, bardzo wysoko ceni sobie współpracę oraz podejście Komponentu Wojsk Specjalnych do tego edukacyjnego projektu. – Zaangażowanie przedstawicieli Komponentu Wojsk Specjalnych, z gen. bryg. Jerzym Gutem na czele, w to przedsięwzięcie edukacyjne jest wyrazem nie tylko dużej otwartości jednostek wojsk specjalnych na młodzież akademicką, ale także wykładnią ich profesjonalizmu i patriotyzmu. Świadczył o tym wysoki poziom prezentacji i przekazywane studentom treści – mówi prof. Wiśniewska- Paź.

    Współpraca Wojsk Specjalnych ze środowiskiem akademickim nie jest dla żołnierzy niczym nowym. Komandosi stosują nieszablonowe techniki działania na różnych polach i wysoko sobie cenią kontakty oraz wiedzę i doświadczenia ludzi świata nauki. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych kontynuuje współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim (UJ) podjętą w swoim czasie przez Dowództwo Wojsk Specjalnych, Akademią Obrony Narodowej (AON) i amerykańskim Joint Special Operations University (JSOU). Od niedawna specjalsi współpracują również
z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Tekst: Wydział Prasowy DKWS
Zdjęcia: ZSEIS UWr, WP DKWS

FOTOGALERIA
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych