Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Specjalsi w cieniu Anakondy
17.06.2016
Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP pk. Anakonda-16 odbywało się w dniach 7 - 17 czerwca 2016 r. na wielu poligonach w Polsce.

Celem ćwiczenia było zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. Do przeprowadzenia ćwiczenia zaangażowano wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych i wybrane elementy układu pozamilitarnego.

Wśród ćwiczących nie zabrakło żołnierzy Wojsk Specjalnych. Chociaż ich działania odbywały się w cieniu spektakularnych pokazów taktycznych  w wykonaniu wojsk konwencjonalnych – wojska specjalne także miały okazję by zaprezentować wizytującym ćwiczenie gościom swój kunszt i profesjonalizm.  W praktycznych elementach ćwiczenia polscy specjalsi zaprezentowali m.in. operację uwolnienia zakładników we współdziałaniu z wojskami specjalnymi takich państw jak USA, Chorwacja, Macedonia i Węgry.

Całością uczestniczących w ćwiczeniu żołnierzy sił specjalnych dowodziło krakowskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.  Międzynarodowe ćwiczenie o tak dużej randze stało się kolejną okazją do weryfikacji procedur działania w duchu sojuszniczej interoperacyjności.

Tekst: Wydział Prasowy DKWS
Foto: ppłk R. Jankowski

FOTOGALERIA
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych