Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Uroczyste zbiórki z okazji Święta Wojska Polskiego
11.08.2016
W Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz w irackiej bazie Camp Potas odbyły się uroczyste zbiórki z okazji Święta Wojska Polskiego.

11 sierpnia br. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych odbyła się uroczysta zbiórka stanu osobowego z okazji Święta Wojska Polskiego. Zbiórka była poprzedzona złożeniem wiązanek kwiatów w miejscach pamięci tj. przy pomniku gen. Emila Fieldorfa - NILA oraz obeliskiem gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.  
        
Zgodnie ze scenariuszem uroczystej zbiórki, w trakcie jej trwania, odczytane zostały m.in. decyzje i rozkazy wyższych przełożonych dotyczące wyróżnienia żołnierzy Komponentu Wojsk Specjalnych, które następnie zostały uroczyście wręczone. W wystąpieniu okolicznościowym Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Jerzy Gut, przypomniał historię i genezę Święta Wojska Polskiego, „…którego ustanowienie stanowiło hołd, jaki Polska składała swoim obrońcom  1920 roku, w których nasi Przodkowie widzieli gwarantów niepodległego bytu, suwerenności i całości terytorialnej Odrodzonego Państwa...”. Na zakończenie swojego wystąpienia, podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za sumienną i ofiarną służbę i pracę, a także dbałość o dobre imię Wojsk Specjalnych wykazywaną w kraju i poza jego granicami.

    W czasie uroczystej zbiórki pożegnano również przeniesionego do rezerwy kadrowej dotychczasowego Dziekana Wojsk Specjalnych, ks. płk. dr. hab. Stanisława GULAKA. Dowódca Komponentu złożył Księdzu Dziekanowi serdeczne podziękowanie za wieloletnie wspieranie Wojsk Specjalnych oraz wręczył na pamiątkę wspólnej służby w imieniu własnym, żołnierzy oraz pracowników wojska okolicznościowy ryngraf. Z kolei w swoim wystąpieniu, ks. płk dr. hab. Stanisław GULAK, podkreślił dumę ze służby w Wojskach Specjalnych oraz złożył na ręce Dowódcy podziękowanie dla wszystkich żołnierzy i pracowników za  wspólną służbę, życzliwość i serdeczną pomoc w swojej duszpasterskiej posłudze. Po zakończeniu części oficjalnej, odbył się uroczysty koncert okolicznościowy w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, która zaprezentowała specjalnie przygotowany repertuar pieśni i utworów wojskowych.


***

Żołnierze Wojsk Specjalnych pełniący służbę w ramach  Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Operacji Inherent Resolve w Republice Iraku uczcili święto Wojska Polskiego uroczystą zbiórką w bazie Camp POTAS. W trakcie uroczystości z udziałem dowódcy kontyngentu płk Mieczysława BIEŃKA odczytano Rozkaz Specjalny Dowódcy PKW oraz posłanie Dowódcy Komponentu WS. Ponadto, wręczono akty mianowania na kolejny stopień wojskowy dla żołnierzy pełniących służbę w Kontyngencie. W swoim rozkazie, poprzez nadanie miejscu pełnienia służby w Iraku nazwy „Camp POTAS”, Dowódca PKW OIR IRAK upamiętnił osobę gen. broni Włodzimierza POTASIŃSKIEGO – Dowódcy Wojsk Specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W dniu 15.08.16r. mija również 9 lat od kiedy Generał objął obowiązki Dowódcy Wojsk Specjalnych jako nowego rodzaju sił zbrojnych. Generał POTASIŃSKI był charyzmatycznym dowódcą, uwielbianym przez swoich żołnierzy. Był również uczestnikiem wielu misji poza granicami kraju.

Żołnierze Wojsk Specjalnych pełnią misję w Iraku na mocy Postanowienia Prezydenta od czerwca 2016r. Ich zadaniem jest szkolenie i doradzanie siłom specjalnym i bezpieczeństwa Iraku dla podniesienia ich zdolności do działania przeciwko DAESH.

FOTOGALERIA

       

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych