Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Ostatnie pożegnanie naszego Kolegi
06.09.2016
Pożegnaliśmy naszego kolegę z Jednostki Wojskowej GROM. Kapitan Jacek Motyczko zmarł w niedzielę 28 sierpnia w wyniku obrażeń, jakich doznał w wyniku wypadku podczas szkolenia taktycznego.

Uroczystości pogrzebowe w Jego intencji zostały odprawione w cerkwi pw. Św. Mikołaja w Gdańsku. W tej smutnej uroczystości Rodzinie i Bliskim zmarłego oprócz kolegów i dowódcy jednostki towarzyszyli m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Inspektor Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotr Patalong, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych generał brygady Jerzy Gut, przedstawiciele wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych oraz koledzy z Marynarki Wojennej.

Żegnając zmarłego żołnierza szef MON powiedział: - To dla nas zaszczyt, chluba i przesłanie, które zawsze pozostanie w pamięci Wojska Polskiego i tych elitarnych jednostek, których był dobrym przykładem i chlubą, dla których był i pozostanie wzorem. Żegnamy żołnierza, ale mamy równocześnie świadomość żalu i bólu, że tu pozostaje rodzina. Pozostaje rodzina żołnierska, która jest częścią armii i armia o niej nie zapomni, bo na zawsze związały ją więzy służby, służby dla Polski, służby, którą tak wspaniale pełnił kapitan. Podczas uroczystości odczytana została Decyzja Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 września 2016 roku o pośmiertnym mianowaniu oficera na stopień kapitana oraz Decyzja Kapituły ds. Odznaki GROM, zgodnie z wolą której kapitanowi Jackowi Motyczko nadano Złotą Odznakę GROM, którą wdowie po zmarłym żołnierzu przekazał Dowódca Jednostki płk Piotr GĄSTAŁ.

Po nabożeństwie ciało naszego kolegi zostało złożone do grobu na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas pożegnania nad grobem koledzy, z którymi wspólnie służył żegnali go między innymi takimi słowami: Nigdy nie składałeś broni. Nigdy nie zakładałeś porażki. Ciągnęło Cię do wyzwań, byłeś uparty i wytrwały. Byłeś mężem, ojcem, bratem, przyjacielem, towarzyszem broni. Byliśmy Twoimi przyjaciółmi. Pamięć o Tobie będzie codziennie dodawać nam sił!  

Kpt. Jacek Motyczko był doświadczonym komandosem związanym z morskimi działaniami specjalnymi. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w wojsku służył 15 lat. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w Jednostce Wojskowej FORMOZA, a od trzech lat kontynuował ją w Jednostce Wojskowej GROM. Uczestniczył w misji w Afganistanie.

FOTOGALERIA
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych