Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Studenci Krakowskiej Akademii bliżej specjalsów
23.11.2016
Po raz kolejny studenci Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego mogli z bliska przyjrzeć się Wojskom Specjalnym.

23 listopada br. kilkudziesięciu słuchaczy Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Krakowskiej Akademii odwiedziło Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych i Jednostkę Wojskową NIL w ramach zajęć edukacyjno- szkoleniowych.  Zajęcia  zainaugurował wykład dowódcy Komponentu gen. bryg. Jerzego GUTA. Generał przybliżył słuchaczom pojęcie wojsk specjalnych. Mówił o rosnącej roli i znaczeniu tego rodzaju wojsk w dobie zagrożeń asymetrycznych i hybrydowych. Odnosząc się do polskich wojsk specjalnych generał zwrócił uwagę na znaczenie historii i tradycji z których współcześni specjalsi czerpią inspirację do służby. Omawiając transformację wojsk specjalnych po roku 90-tym XX wieku podkreślił,  iż obecny rozwój zdolności polskich wojsk specjalnych to modelowy przykład konsekwentnej realizacji deklaracji politycznych i ambicji narodowych,  dzięki którym polscy specjalsi stali się obecnie uznaną marką w skali Sojuszu. Prezentację generała Guta wzbogaciły ciekawe materiały filmowe obrazujące szerokie spektrum szkolenia i specyfikę służby operatorów z GROMU, AGATU, JWK, FORMOZY czy NILA. 

W drugiej części zajęć słuchaczom Akademii zaprezentowano wybrane elementy bazy szkoleniowej Jednostki Wojskowej NIL. Mogli m.in. zobaczyć w jakich warunkach komandosi odbywają treningi strzeleckie z wykorzystywaniem strzelnic video i kontenerowej  oraz jak przygotowują się do wykonywania skoków spadochronowych. Studentom pokazano także wybrany sprzęt i uzbrojenie znajdujące się na wyposażeniu żołnierzy jednostki.

Kolejna szkoleniowa wizyta studentów Krakowskiej Akademii w DKWS to efekt porozumienia o współpracy, jakie zawarły w grudniu ubiegłego roku Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych i Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Porozumienie przewiduje m.in. organizowanie dla studentów Akademii terenowych form zajęć edukacyjno-szkoleniowych na bazie obiektów DKWS.


Tekst, foto: wydział prasowy DKWS

FOTOGALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych