Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Odznaczenie dla Cichociemnego
17.02.2017
Kpt. Aleksander TARNAWSKI żołnierz legendarnej formacji Cichociemnych za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce 16 lutego br. w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Order w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. Gratulacje od społeczności Wojsk Specjalnych odznaczony przyjął od uczestniczącego w uroczystości dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT płk dypl. Sławomira Drumowicza.  

Tradycje związane z okresem II wojny światowej w tym szczególnie z działalnością polskich formacji wojsk specjalnych funkcjonujących w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz w ramach Armii Krajowej stanowią inspirację dla współczesnych żołnierzy Wojsk Specjalnych. Cichociemni  stali się wzorem etosu służby dla Jednostki Wojskowej GROM.  4 sierpnia 1995 roku GROM otrzymał zaszczytne imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i przyjął zobowiązanie kontynuowania ich dumnej tradycji. Mieszkający w Gliwicach ostatni żyjący Cichociemny na co dzień aktywnie współpracuje zarówno z żołnierzami GROM jak i ze swymi sąsiadami z gliwickiego garnizonu – żołnierzami Jednostki Wojskowej AGAT. Zawsze może liczyć na ich pomoc i wsparcie.

Tekst, foto: rzecznik prasowy JW AGAT

 FOTOGALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych