Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Przysięga elewów Jaty
06.03.2017
3 marca br. trzydziestu elewów kursu

Za nimi pierwszy adaptacyjny etap półrocznego pilotażowego kursu,  który otwiera osobom z cywila drogę do służby w wojskach specjalnych. Wypowiedziane w obecności przełożonych, żołnierzy JWK i zaproszonych gości oraz wzruszonych Rodzin słowa roty przysięgi  staną się dla elewów dodatkowym impulsem i drogowskazem do niełatwej walki o miejsce w rodzinie wojsk specjalnych. Przez kolejne pięć miesięcy elewi będą kontynuowali program szkolenia podstawowego oraz specjalistycznego, typowego dla wojsk specjalnych a ich umiejętności zweryfikuje egzamin.

Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy kursu przeszli przez gęste sito selekcji i zostali wybrani spośród 120 wstępnie zakwalifikowanych osób. Jak podkreślił w rozmowie z Polską Zbrojną komendant  ośrodka szkolenia - „To ludzie, którzy już włożyli bardzo dużo wysiłku, by w przyszłości założyć ciemnozielony beret wojsk specjalnych. To nie są poborowi z rozdzielnika, lecz starannie dobrani na etapie kwalifikacyjnym, zdeterminowani i zmotywowani ochotnicy

Nazwa kursu Jata nawiązuje do tradycji Armii Krajowej. W 1944 roku w rezerwacie Jata w powiecie łukowskim działał ośrodek szkoleniowy, w którym rekruci przygotowywali się do walki w różnych terenach (leśnych, miejskich) oraz trenowali posługiwanie się bronią.

Wszystkim elewom życzymy wytrwałości żołnierskiego szczęścia.


Tekst: Wydział Prasowy DKWS
Fot. Irek Dorożański

Fotogaleria

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych