Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Przekazanie obowiązków Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych
04.04.2017
4 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

W obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw.  Jarosława Miki, obowiązki od gen. bryg. Jerzego Guta przejął gen. bryg. Wojciech Marchwica. W uroczystości przekazania dowodzenia uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych miasta, dowódcy jednostek Wojsk Specjalnych, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji garnizonowych. Oprawę uroczystości uświetniła obecność Orkiestry Wojskowej z Krakowa.

 Żegnając się generał Gut podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za wzorową pracę, służbę oraz wsparcie i lojalność okazywaną dowódcy. Ocenił, iż służba w Wojskach Specjalnych na zawsze pozostanie dla Niego powodem do dumy i zadowolenia. Dodał, iż miał honor i zaszczyt dowodzić Wojskami Specjalnymi w kluczowym okresie, podczas dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO w 2015 roku, dowodził wówczas Komponentem Sił Specjalnych. Gen. bryg. Jerzy Gut wyraził również szczególne słowa wdzięczności i podziękowania dla nieobecnego już wśród nas śp. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej za jego charyzmę i oddanie sprawie Wojsk Specjalnych ,,To Ty Włodku nauczyłeś nas jak być niezłomnym i bezkompromisowym w sprawach służby dla dobra i rozwoju Wojsk Specjalnych, dla dobra naszych Sił Zbrojnych, wniosłeś wiarę i przekonanie, że wspólnie możemy pokonać wiele trudności i zbudować nowoczesne, polskie Wojska Specjalne. Dzisiaj możemy powiedzieć, Twoje marzenie się spełniło’’ – powiedział gen. Gut. Nowemu dowódcy życzył, aby Komponent Wojsk Specjalnych był zawsze skutecznym narzędziem w systemie bezpieczeństwa narodowego.

Nowy Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych – gen. bryg. Wojciech Marchwica podziękował przełożonym za zaufanie, jakim został obdarzony przy wyborze na to stanowisko. Zapewnił, iż zrobi wszystko, aby Wojska Specjalne nadal się rozwijały i zdobywały nowe zdolności.

Minister Macierewicz podziękował dotychczasowemu Dowódcy za olbrzymi wysiłek i pozytywny wpływ jaki wywarł na swoich podwładnych w kształtowaniu współczesnych Wojsk Specjalnych, a nowego dowódcę określił, jako generała, którego charakteryzuje sumienność, szczerość i wypełnianie z dumą obowiązków żołnierza. Podkreślił również, że właśnie w rękach Wojsk Specjalnych leży zapewnienie bezpieczeństwa Państwa.

             Uroczystość zakończyła defilada wojskowa z udziałem pododdziałów dowództwa oraz wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych.

 

 

GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych