Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Mila dla Weterana
30.05.2017
Tegoroczne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych rozpoczęło od symbolicznej Mili dla Weterana.

Biegaczy z DKWS w sportowej rywalizacji wsparły zespoły żołnierzy z jednostek wojskowych NIL i FORMOZA.  Symboliczny dystans najszybciej pokonał zawodnik z Formozy , kolejne dwa miejsca na „pudle” zajęli żołnierze z JW NIL. Wśród startujących pań bezkonkurencyjne były zawodniczki z DKWS, a na trzecim miejscu ponownie uplasowała się zawodniczka z  JW NIL.  Ale to nie sportowa rywalizacja była tym razem najważniejsza.  Aktywne uczestnictwo w biegu na dystanse 1 mili lądowej dla prawie 70 żołnierzy i pracowników DKWS  stało się sposobem  na okazanie pamięci, szacunku i uznania dla Weteranów misji poza granicami kraju.

     „Weterani to tak naprawdę my wszyscy” – podkreślił Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica zwracając się do żołnierzy i pracowników DKWS na uroczystej zbiórce poświęconej Weteranom. Generał zaznaczył,  iż w DKWS trudno byłoby znaleźć osobę, która nie uczestniczyła  w jednej a często kilku misjach poza granicami kraju. „Musimy pamiętać i wspierać tych naszych Kolegów,  którym się nie udało , którzy zapłacili za służbę  w misji zdrowiem a w kilku wypadkach  także życiem” - mówił generał, zaznaczając przy tym, iż  - „ prawdziwą miarą naszego szacunku dla Weteranów i ich Rodzin, szczególnie tych poszkodowanych,   jest to jak im pomagamy i jakiego wsparcia im udzielamy na co dzień, a nie tylko od święta”.

    W czasie uroczystej zbiórki dowódca Komponentu wręczył kilku oficerom i podoficerom dowództwa Gwiazdy Iraku i Afganistanu. Zwycięzcy „Mili dla Weterana zostali uhonorowani sportowymi medalami i pucharami. Dziękując weteranom i zebranym za reprezentowanie Polski w służbie poza jej granicami  Dowódca Komponentu szczególne wyrazy uznania i szacunku skierował do żołnierzy Wojsk Specjalnych  z zespołów  wykonujących aktualnie zadania w Iraku i Afganistanie.

    Psycholog DKWS  Pani Jolanta Szymańska, pełniąca w dowództwie funkcję opiekuna wiodącego ds. weteranów i poszkodowanych w misjach, mówiła zebranym o tym co udało się zrobić w temacie opieki nad poszkodowanym weteranami. Z jej inicjatywy dowódca Komponentu  uhonorował dyplomami uznania opiekunów indywidulanych żołnierzy Wojsk Specjalnych, poszkodowanych w misjach. Dzięki ich pracy i poświęceniu  nasi poszkodowani Koledzy mogą  w potrzebie zawsze liczyć na pomoc i wsparcie.

    Tegoroczne uroczyste obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa uświetnił występ artystyczny zespołu dzieci i żołnierzy Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Patriotyczny koncert o nazwie „Nasz Kraj” przypomniał wszystkim o trudnych kartach polskiej historii.

Tekst, foto: wydział prasowy DKWS , Klub DWS

FOTOGALERIA

* * *

    Dzień 29 maja został ustanowiony Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa na mocy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Począwszy od 2012 roku 29 maja w jednostkach Sił Zbrojnych RP ,  jak i w innych służbach organizowane są uroczystości , które mają honorować żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR-u i innych służb, które wykonywali i wykonują misje za granicą. Dzień Weterana jest obchodzony razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych