Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Pierwszy kurs Jata na finiszu
01.08.2017
Kilkudziesięciu uczestników pierwszego kursu „Jata” po półrocznej intensywnej nauce podeszło do ostatniego etapu szkolenia. Czterodniowy egzamin pokazał, czego nauczyli się w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Sześciomiesięczny kurs był podzielony na trzy etapy. Szkolenie zapoznawcze, potem szkolenie podstawowe. Drugi etap nauki zakończył się egzaminem. Następnie kandydaci na żołnierzy wojsk specjalnych rozpoczęli szkolenie specjalistyczne. Uczyli się m.in. specyfiki działania wojsk specjalnych. Trzeci etap nauki w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjlanych w Lublińcu zakończył się pętlą taktyczną obejmującą trzy etapy: pieszy patrol, zieloną taktykę oraz ewakuację rannego zakładnika i wezwanie MEDEVAC.

Ci, którzy zaliczą sprawdzian otrzymają propozycję służby w jednostkach wojsk specjalnych. Przez pierwsze dwa lata będą służyć w zespołach zabezpieczenia, na stanowiskach logistycznych. Po dwóch latach mogą wystartować w selekcji i po zaliczeniu kursu bazowego kontynuować służbę w zespołach bojowych..

O tym jak wyglądał pierwszy w historii egzamin kończący kurs Jata przeczytasz także na portalu Polski Zbrojnej : http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/23240?t=Konczy-sie-pierwszy-kurs-Jata

Tekst: Wydzial prasowy DKWS
Foto: Michał Niwicz, Polska Zbrojna

FOTOGALERIA
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych