Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Specjalsi zdobywają Mont Blanc
02.08.2017
Grupa żołnierzy wojsk specjalnych ukoronowała kilkuletni program szkolenia górskiego zdobyciem Mont Blanc – najwyższego szczytu Europy.

W alpejskiej wyprawie wzięli udział żołnierze ze wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych oraz krakowskiego Dowództwa Komponentu. Wszyscy uczestnicy to instruktorzy górscy lub kandydaci na instruktorów, posiadający doświadczenie i bardzo dobrze znający się na wspinaczce. „W  każdej jednostce specjalnej musi być lider przygotowany do zaplanowania i prowadzenia operacji w wysokich górach. Żeby przygotować takiego specjalistę potrzebujemy kilku lat. Szkolimy najpierw ludzi w polskich górach, by potem mogli sprawdzić się na lodowcu – tłumaczy jeden z instruktorów uczestniczących w szkoleniu.

W czasie szkolenia w Alpach żołnierze przeszli trening na najdłuższym lodowcu we Francji czyli Mer de Glace. Ćwiczyli m.in. zasady poruszania się w lodzie z ubezpieczeniem, pokonywanie szczelin lodowych i wyciąganie z nich poszkodowanych. Wejście na najwyższą górę w Europie komandosi poprzedzili zdobyciem Mont Blanc du Tacul, wys. 4248 m n.p.m. Samo wejście na Mont Blanc zajęło grupie 6 godzin.

Więcej o wyprawie naszych żołnierzy na portalu Polska Zbrojna

 

 

Tekst: Wydział Prasowy DKWS

Foto: M.Lingo

FOTOGALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych