Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Aktualności
Międzynarodowe ćwiczenia wojsk specjalnych Kobra-17
10.10.2017
Komandosi ośmiu krajów Sojuszu ćwiczyli w Polsce. Ćwiczenie Kobra-17 była sprawdzianem ich umiejętności.

Na poligonach i poza nimi, w terenie zalesionym i zabudowanym, w powietrzu i na morzu szkolili się żołnierze jednostek GROM, KOMANDOSÓW, FORMOZY, AGATu i NILa oraz współpracujący z nimi żołnierze 7. Eskadry  Działań Specjalnych. W czasie ćwiczeń Polacy po raz pierwszy wystąpili w roli oceniających. Sprawdzali przestrzeganie natowskich procedur przez żołnierzy z sił specjalnych Gruzji. Żołnierze wojsk specjalnych swoje umiejętności testowali w cieniu największych tegorocznych ćwiczeń wojskowych Dragon-17. W ramach ćwiczenia Kobra-17 na polskich poligonach w rejonie północnej i północno-wschodniej części Polski oraz na terenie Słowacji ćwiczyli wspólnie specjalsi z Polski, Belgii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Słowacji,  Stanów Zjednoczonych oraz Gruzji i Węgier.

W trakcie ćwiczeń test z natowskich procedur pod okiem Polaków przeszli pomyślnie specjalsi z Gruzji. Gruzińscy komandosi od kilku miesięcy w ramach podpisanych umów szkolą się wspólnie z żołnierzami polskich jednostek specjalnych w tym szczególnie z JW AGAT. W czasie ćwiczenia pod nadzorem Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych trenowano procedury i praktyczne działania wynikające ze specyfiki wojsk specjalnych takie jak rozpoznanie czy akcje bezpośrednie. „Podczas ćwiczeń Kobra-17 Gruzini zdali test, nie oznacza to jednak, że kończymy nasze wspólne szkolenie. Nadal będziemy ćwiczyć w Polsce i w Gruzji, wspierać rozwój gruzińskich sił specjalnych, tak aby w najbliższym czasie wspólnie przygotować Zadaniową Grupę Specjalną, która mogłaby wziąć udział w misji NATO” powiedział gen. bryg. Wojciech MARCHWICA, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gratulując żołnierzom z Gruzji pozytywnego zdania kolejnego egzaminu zbliżającego Siły Specjalne Gruzji do wstąpienia do Sojuszu. Zaliczonego testu pogratulował Gruzinom pułkownik Zurab Kipiani, attaché Obrony Gruzji w Polsce. – To dla mnie honor stać dziś przed ludźmi, którzy wykonują bardzo ciężką pracę, aby przybliżyć członkostwo Sił Specjalnych Gruzji w  NATO. Jestem zaszczycony, że mogę być tu dziś z Wami – powiedział Kipiani.

Współpracę polsko-gruzińską unormował dokument, jaki w kwietniu 2016 roku w imieniu ministrów obrony oby państw podpisali szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Vakhtang Kapanadze oraz ówczesny dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut. Porozumienie dotyczyło zacieśnienia współpracy wojsk m.in. w zakresie doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń oraz logistyki. Umowa o współpracy zakładała również, że polskie wojska specjalne będą pełniły funkcję mentora. Polacy mają wspierać jednostki gruzińskie w procesie szkolenia według procedur określonych przez NATO. Siły specjalne są elitą gruzińskich sił zbrojnych. Główną jednostką jest Brygada Sił Specjalnych, która podlega ministrowi obrony Gruzji. Jej oddziały są rozlokowane w różnych rejonach kraju. Większość gruzińskich komandosów doświadczenia bojowe zdobyła podczas wojny w południowej Osetii w 2008 roku oraz w Iraku i Afganistanie.
 
Tekst: Wydział Prasowy DKWS
Foto: Archiwum DKWS, Michał Wajnhold
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych